DA Jakubek - Liturgia
VII niedziela zwykła Print
Tuesday, 22 February 2011 23:16

Obecnie trwamy w tzw. czasie zwykłym, wyrażonym przez zielony kolor szat liturgicznych.

III. Przykazanie Boże:
Pamiętaj, abyś dzień święty święcił!

Natomiast przykazanie kościelne ujmuje to w następujący sposób:
W niedzielę i święta nakazane we Mszy świętej nabożnie uczestniczyć i powstrzymać się od prac niekoniecznych.

Każda niedziela jest Dniem Pańskim, świętowaniem Zmartwychwstania Chrystusa i naszego przejścia do życia. „Ten sam Duch, który wskrzesił Chrystusa, wskrzesi do życia i nasze śmiertelne ciała”. Ten Duch Chrystusa tchnie w Słowie Bożym i Eucharystii. „Zaprawdę powiadam wam, kto spożywa Moje Ciało, ma życie w sobie”.  To najbardziej pierwotne święto jest osią całego roku liturgicznego. Dlatego chrześcijanie tego dnia gromadzą się na wspólnym świętowaniu; na słuchaniu Słowa Bożego i spożywaniu Ciała Pańskiego.